מצעים מכותנה מצרית

אין דבר מפנק יותר מצניחה על מיטה נוחה בסוף יום מייגע של עבודה, כשהילדים הולכים לישון, ולהתכרבל בשמיכה לקראת שנת לילה מתוקה. שניה לפני שאנו נרדמים, התחושה האחרונה שמרגישים היא מגע הסדין מתחתינו ומגע הציפה על השמיכה מעלינו, המצעים שלנו הם אלה שבאמת מחבקים אותנו כל לילה לפני השינה, ובהקיצנו יהיו התחושה הראשונה שלנו. ניתן למצוא מצעים ממגוון בדים, אחד המפנקים שבהם הוא כותנה מצרית.

מאילו חומרים מייצרים מצעים? 

מצעים מכותנה מצריתקיים מגוון רחב של חומרים מהם מיוצרים מצעים, החל מחומרים סינתטיים כמו פוליאסטר או שילוב של פוליאסטר מלאכותי וכותנה טבעית - הנחשבים לזולים ביותר בתעשיית המצעים, אך אינם נוחים כמו הבדים העדינים יותר העשויים מחומרים טבעיים. חיסרון נוסף שיש לפוליאסטר היא העובדה שהמצעים העשויים ממנו נראים ישנים מאד רק אחרי מספר כביסות מצומצם.  חומרים טבעיים משמשים בתעשיית הטקסטיל ובמיוחד בתחום המצעים, בין הבדים הבולטים נמצאים מצעי סאט - כאשר סאטן אינו חומר למעשה אלא שיטת אריגה המעניקה מרקם רך לבד (למעשה מצעי סאטן יכולים להיות עשויים בפועל ממשי, כותנה או מחומרים סינטטיים), ומצעי כותנה - כאשר גם מצעי הכותנה נחלקים ביניהם למספר סוגים המבוססים על צפיפות הסיבים ומקור הכותנה.  היתרון הגדול של הכותנה הוא שהיות ומדובר במקור טבעי (צמח הכותנה) הבד מאפשר מעבר קל של אוויר בתוכו, תכונה המכונה 'בד נושם' והתחושה שלו מעיקה פחות מהבד הסינטתי. סוג הכותנה האיכותי ביותר הוא "כותנה מצרית". ניתן להשתמש בבד הכותנה המצרית ליצירת מצעים בעלי מרקם מפנק המשלבים את האווריריות של כותנה עם הרכות של בד סאטן.

 

מהו למעשה בד כותנה מצרית?

 הכותנה המצרית אף היא מגיעה מצמח הכותנה, מזן מיוחד של כותנה (גוסיפיום ברבדנס) המגיע מאמריקה ונקרא גם "כותנת פימה" על שם שבט הפימה האינדיאני (או אנשי הנהר) שעזרו לגדל אותו באריזונה בסוף המאה ה-19. הצמח נוצר כהכלאה של שני זני כותנה שונים, על מנת ליצור בד כותנה איכותי בעל סיבים ארוכים המקלים על אריגה איכותית ואריגת בד בעל צפיפות גבוהה יותר מבדי כותנה אחרים. מלבד יצירת סט מצעי כותנה מצרית, האריג האיכותי שימש מעל מאה שנים כבד איכותי בתעשיית הטקסטיל, הכל החל כאשר גרסה של הכותנה המצרית הועברה מארה"ב למצריים על ידי מוחמד עלי פשה, שהשתמש בו לשם מסחר על מנת לבנות צבא סביבו, וכך הבד זכה לכינוי 'כותנה מצרית'. הצמח החדש התקבל באהדה רבה בין השאר בגלל אחד מיתרונותיו הגדולים של הצמח היא העובדה כי הוא מכיל כימיקל המסייע לעמידותו בפני מזיקים שונים, מעין הדברה טבעית. כבר לפני מאה שנים השתמשו בו על מנת ליצור ביגוד איכותי, וילונות וכמובן סט מצעי כותנה מצרית.

 

כותנה מצרית מצעים אידיאליים לעמידות לאורך שנים

 כאשר מכבסים מצעי כותנה מצרית התוצאה מפתיעה. הבד אינו מתלבן, ואינו גורם ליצירת כדוריות-בד גם לאחר עשרות כביסות. הן הצפיפות של החוטים והן התכונות הייחודיות של זן הכותנה נותנים לבד עצמו את היתרונות של עמידות יוצאת דופן מלבד המרקם הנוח כל כך.  לסיכום, הכותנה המצרית היא בחירה אידיאלית כאשר מתלבטים איזה סט מצעים לרכוש. חנויות רבות מציעות היום סט מצעים זוגי כותנה מצרית, המשלב את המגע המלטף ואיכות הכותנה עם עמידות ארוכת טווח, למצעים שיכולים להחזיק כמעט באותו המצב לאורך שנים רבות, כך שמדובר בהשקעה נבונה גם לטווח הרחוק. נציין עובדה מפתיעה - למרות השם כותנה מצרית, בפועל מצעי הכותנה עד היום אינם מיוצרת במצרים.

 

 


מצעים מכותנה מצרית
דורג על ידי יעל יאיר
5